Čo by ste mali vedieť o chirurgickom zákroku prostaty

O prostate

Prostata je žľaza, ktorá produkuje niektoré z tekutín ktoré nesú spermie. Nachádza sa pod močovým mechúrom, v prednej časti konečníka. Vyrába niektoré z tekutín ktoré nesú spermie. Je teda dôležitou súčasťou mužského reprodukčného systému.

Operácia pre čiastočné alebo úplné odstránenie prostaty sa nazýva prostatektómia. Medzi bežné dôvody na chirurgický zákrok patria rakovina prostaty a zväčšená prostata (benígna hyperplázia prostaty). Menej typické dôvody sú opakujúce sa krvácanie prostaty a močové problémy.

Najčastejšie typy operácie prostaty:

Tradičná otvorená operácia

Počas prostatektómie, chirurg vstupuje cez brušný rez (retropubický prístup) od pupka k lonovej kosti. Prostata sa odstráni a v prípade rakoviny prostaty sa tiež môžu odstrániť priľahlé lymfatické uzliny.

Ak sú ovplyvnené nervy, bude potrebnéich ich odstrániť aj keď nie je vždy možné zachovať funkciu. Môžete mať ťažkosti dosiahnuť erekciu ale nemusí to byť trvalý problém. Ak sú ovplyvnené obe strany nervov, erektilná dysfunkcia (ED) je trvalá, ale existujú metódy, ktoré môžu obnoviť túto funkciu.

Endoskopický chirurgický zákrok

Keď je váš problém spôsobený obštrukciou alebo zväčšením prostaty, môžete sa vyhnúť brušnej operácii a vonkajšiemu rezu. Použitím dlhej a ohybnej trubice s osvetlením a lupou (endoskopomom), môže doktor vstúpiť cez koniec vášho penisu. Časť prostatickej žľazy môže byť odstránená použitím tejto menej invazívnej metódy. Ak máte rakovinu prostaty je nepravdepodobné že vám lekár odporúči túto metódu.

Laparoskopia/robotická chirurgia

Laparoskopická operácia je minimálne invazívny prístup k operácii prostaty. Niekoľko malých rezov umožňí chirurgovi vloženie malých chirurgických nástrojov. Tenká trubica s kamerou (laparoskop) umožňuje chirurgovi vidieť. V niektorých nemocniciach, chirurg nariadi robotickej paži vykonávanie pohybov pri sledovaní počítačového monitora. Či už s robotickým ramenom alebo bez neho, laparoskopická operácia zahŕňa menšiu stratu krvi. Bude ešte trvať nejakú dobu kým sa zotavíte, ale pravdepodobne sa budete cítiť rýchlejšie lepšie, ako keby ste mali operáciu otvorením brucha.

Perineálny prístup

Priestor medzi konečníkom a mieškom sa nazýva hrádza (perineum). V prípade, že nie je potrebné odstrániť lymfatické uzliny, chirurg môže vstúpiť cez rez na perineu. Táto metóda je rýchlejšia a zvyčajne má za následok menšiu bolesť a kratšiu dobu zotavenia. Perineálny prístup je dobrou alternatívou ak máte iné zdravotné problémy, ktoré robia operácie brucha obtiažne.

Zotavenie po operácii prostaty

Budete starostlivo monitorovaný po akomkoľvek uvedenom postupe. Budete pravdepodobne potrebovať katéter na týždeň alebo dva. Než budete prepustený z nemocnice, dostanete návod ako zaobchádzať so svojim katéterom a o tom, ako sa starať o miesto chirurgického zákroku.

Akýkoľvek typ chirurgického zákroku ste podstúpili, miesto po reze bude pravdepodobne bolieť niekoľko dní. Dodržiavajte pooperačné pokyny a dohodnite si prehliadku u doktora. Čas zotavenia bude závisieť od typu operácie, vášho celkového zdravotného stavu a dodržiavanie pooperačných inštrukcií.

Všeobecné nežiaduce účinky operácie

Všetky operačné zákroky prichádzajú s rizikom. Všeobecné riziko chirurgického zákroku zahŕňa rekaciu na anestéziu, krvácanie, a infekciu operovaného miesta. Príznaky infekcie sú horúčka, zimnica, opuch a zapálenie rezu. Akonáhle vám je katéter odstránený, mali by ste byť schopný močiť sám. Keď nie ste schopný malej alebo veľkej potreby oboznámte s tým svojho lekára.

Impotencia

Impotencia alebo erektilná dysfunkcia ED, je potenciálny vedľajší účinok po operácii prostaty. Ak boli vaše nervy ušetrené, budete mať lepšiu šancu na úplné uzdravenie. Ak máte erektilnú dysfunkciu, môže trvať dlhý čas kým sa tento stav zotaví, alebo sa možno nikdy plne nezotaví. Zručný chirurg vie minimalizovať poranenie nervov. Štúdia UCLA prišla k záveru, že výber lekára, ktorý vykonal najmenej 1000 operácií zvyšuje šancu na uzdravenie pooperačnej erektilnej dysfunkcie.

Malé množstvo mužov zaznamenalo nepatrné zväčšenie dĺžky penisu po operácii prostaty.

Ďaľšie riziká

Bezprostredne po operácii prostaty môže dôjsť k mimovoľnému vytekaniu, ale malo by sa to dať do poriadku priebehu času. U niektorých ľudí, najmä vo veku nad 70 rokov, sa vyvinie močová inkontinencia.

Je potrebné poznamenať, že odstránenie prostaty spôsobuje sterilitu. Je to preto, že zákrok preruší spojenie medzi semenníkmi a močovou trubicou.

Odstránenie lymfatických uzlín môže spôsobiť hromadenie tekutín (lymfedém) v oblasti genitálií alebo nôh. To môže spôsobovať bolesť a opuch, ale lymfedém môže byť zlepšený liečbou.

Ožarovanie

V prípade rakoviny prostaty môže lekár odporučiť rádioterapiu. To sa zvyčajne odporúča u mužov, ktorí majú vysoké rizikové faktory, ako sú pozitívne marže alebo stúpajúce hladiny PSA (prostatický špecifický antigén). V snahe zabíjať rozširujúce sa rakovinové bunky, je žiarenie nasmerované do oblasti, kde bola prostata. Nemusí to byť odporučené, ak sa rakovina rozšírila. Terapia žiarenia môže spôsobiť močové ťažkosti a impotenciu. Tiež zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra a konečníka.