Krv v moči

Hematúria je lekársky výraz pre krv v moči. Krv v moči môže spôsobiť niekoľko rôznych stavov a chorôb. Krv môže byť vidieteľná alebo môže byť prítomná v takom malom množstve, že nie je viditeľná voľným okom. Akékoľvek množstvo krvi v moči je známkou vážneho zdravotného problému ako rakovina a porucha obličiek. Váš lekár môže skontrolovať moč a nariadiť zobrazovacie vyšetrenie aby stanovil príčinu hematúrie. Potom môže začať liečiť príčinu.

Makroskopická Hematúria

Keď je vo vašom moči dostatok krvi tým, že má moč viditeľne ružové či červené zafarbenie, alebo sú viditeľne škvrny krvi, potom máte “makroskopickú hematúriu”.

Mikroskopická Hematúria

Keď nemôžete krv vidieť pretože je prítomná v príliš malom množstve, potom máte “mikroskopickú hematúriu”. Len laboratórny test ktorý prezerá vzorku moču pod mikroskopom vie potvrdiť mikroskopickú hematúriu.

Čo spôsobuje krv v moči?

Je veľa možných príčin ktoré spôsobujú krv v moči. V niektorých prípadoch môže byť krv z iného zdroja. Krv môže byť prítomná v moči aj keď vlastne pochádza z vagíny u žien, ejakulátu u mužov alebo z pohybu čriev či už u mužov alebo žien. Keď máte naozaj krv v moči, existuje mnoho potanciálnych príčin.

Infekcia

Infekcia je jednou z najčastejších príčin hematúrie. Infekcia môže byť niekde vo vašom močovom trakte, močovom mechúre alebo v obličkách. Infekcia sa objavuje keď sa baktéria pohybuje po uretre, močovej trubici ktorá odvádza moč von z tela z močového mechúra.  Infekcia sa môže rozšíriť do močového mechúra a aj do obličiek. Často to spôsobuje bolesť a častú potrebu na močenie. Môže byť prítomná makroskopická alebo mikroskopická hematúria.

Kamene

Ďaľšia bežná príčina krvi v moči je prítomnosť kameňov v močovom mechúri alebo v obličkách. Sú to kryštály ktoré sa vyformovali z minerálov vo vašom moči. Môžu sa vyvinúť vo vašich obličkách alebo močovom mechúre. Veľké kamene môžu spôsobiť upchatie a to vyústi do hematúrie a výraznej bolesti.

Zväčšaná prostata

U mužov v strednom veku a starších, je častou príčinou hematúrie zväčšená prostata. Táto žľaza je umiestnená presne za močovým mechúrom blízko močovej trubice. Keď sa prostata zväčšuje, ako to býva zvykom u mužov vo vyššom veku, začne to stláčať uretru. To spôsobuje problémy pri močení a môže zabraňovať v úplnom vyprázdňovaní močového mechúra. To môže vyústiť do infekcie močového traktu s krvou v moči.

Porucha obličiek

Menej častá príčina výskytu krvi v moči je porucha obličiek. Poškodená alebo zapálená oblička môže spôsobiť hematúriu. Táto porucha sa môže objaviť samostatne alebo ako súčasť pridruženej choroby ako napríklad diabetes.

U detí vo veku 6 až 10 rokov, môže hematúriu spôsobiť porucha obličiek po streptokokovej glomerulonefritíde. Táto porucha sa môže vyvynúť jeden až dva týždne po neliečenej streptokokovej infekcii. Aj keď streptokoková infekcia je bežná choroba, je to veľmi vzácne v dnešnej dobe, pretože antibiotiká vedia rýchlo vyliečiť takéto infekcie.

Rakovina

Rakovina močového mechúra, obličiek alebo prostaty môže spôsobovať krv v moči. Toto je príznak ktorý sa objavuje v pokročilom štádiu rakoviny. Nemusia byť žiadne skoré príznaky tohto problému.

Lieky

Určité lieky môžu spôsobiť hematúriu. Tie sú nasledovné:

 • penicilín
 • aspirín
 • lieky na zriedenie krvi ako heparín či warfarín
 • cyklofosfamid, ktorý sa používa na liečbu určitého druhu rakoviny

 

Menej časté príčiny

Je zopár ďaľších príčin ktoré spôsobujú krv v moči ktoré nie sú veľmi bežné. Vzácne poruchy krvi ako sú kosáčikovitá anémia, Alportov syndróm, alebo hemofília môžu spôsobiť krv v moči. Namáhavé cvičenie alebo úder do obličiek môže tiež spôsobiť že sa objaví krv v moči.

Ako sa diagnostikuje krv v moči?

Keď navštívíte lekára kvôli hematúrii, je veľa otázok ktoré musia byť zodpovedané. Doktor sa vás opýta na množstvo krvi a kedy ho vidíte počas močenia. Bude chcieť vedieť ako často močíte, či pociťujete nejakú bolesť, či vidíte krvné zrazeniny a aké lieky užívate.

Potom vám lekár prevedie fyzickú prehliadku a odoberie vzorku moču na testovanie. Analýza vášho moču môže potvrdiť prítomnosť krvi a zistiť baktériu ak je príčinou infekcia. Lekár vás môže poslať na zobrazovacie vyšetrenie ako je CT, ktoré používa žiarenie na vytvorenie obrazu vášho tela.

Ďaľší test ktorý vám lekár môže spraviť je cystoskopia. To spočíva v zavedení malej trubičky s kamerou po vašej uretre až do močového mechúra. S kamerou môže lekár vyšetriť vnútorné prostredie močového mechúra a trubice aby stanovil príčinu vašej hematúrie.

Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc?

Niektoré príčiny krvi v moči sú veľmi závažné. Mali by ste vyhľadať lekársku pomoc ihneď ako to spozorujete. Nemali by ste ignorovať ani malé množstvo krvi v moči. Navštívte lekára aj keď nevidíte krv v moči ale pociťujete časté, obtiažne alebo bolestivé močenie, bolesť brucha alebo v oblasti obličiek. Toto môžu byť príznaky mikroskopicej hematúrie.

Vyhľadajte okamžitú pohotovostnú lekársku pomoc ak sa nemôžete vymočiť, vidíte krvné zrazeniny alebo máte krv v moči spolu s jednou alebo viacerými nasledovnými príznakmi:

 • nevoľnosť
 • vracanie
 • horúčka
 • zimnica
 • bolesť na boku, na chrbte alebo v bruchu

 

Aké sú komplikácie spojené s hematúriou?

Mnohé z príčin krvi v moči sú veľmi vážne. Ignorovanie týchto symptómov môže mať katastrofálne dôsledky. Keď sú symptómy spôsobené rakovinou, ich ignorovanie môže viesť k zväčšeniu nádorov až do štádia keď už nebudú môcť byť vyliečené. Neliečené infekcie môžu nenávratne poškodiť obličky.

Liečba môže znížiť príznaky ak je príčinou hematúrie zväčšená prostata. Ignorovanie môže viesť ku nepohodliu v dôsledku častého močenia, ťažkým bolestiam a tiež vzniku rakoviny.

Ignorovanie krvi v moči keď máte močové kamene môže byť veľmi bolestivé. Predpísané lieky a liečba vedia rozpustiť kamene. Tieto lieky účinkujú tak, že rozpustia kamene na menšie časti.

 

Ako môžem predísť krvi v moči?

Predchádzať krvi v moči znamená predchádzať prvotným príčinám:

 • Aby ste predišli infekcii pite denne veľa vody, vymočte sa bezprostredne po pohlavnom styku a udržiavajte dobrú hygienu.
 • Aby ste predišli močovým kameňom pite veľa vody a vyhýbajte sa príliš veľkému množstvu soli a určitých jedál ako je špenát alebo rebarbora.
 • Aby ste predišli rakovine močového mechúra, zdržte sa fajčenia, nevystavujte sa chemikáliám a pite veľa vody.