Liečba prostaty

Každé ochorenie prostaty by mal mať pod kontrolou odborný lekár. Možno sa Vám zdajú Vaše problémy príliš malé a neobťažujú Vás, a tak sa Vám môže zdať zbytočné navštíviť lekára. No len odborník môže zhodnotiť, či potrebujete liečbu alebo stačí ochorenie len pozorovať.

Prečo treba prostatu liečiť

Nezhubné zväčšenie prostaty síce nie je životu nebezpečné, no napriek tomu ho nehodno zanedbávať. Pokiaľ sa nelieči a ochorenie postupuje, môže spôsobiť vážnejšie komplikácie. Príznaky sa zhoršujú, časom môže močový mechúr natoľko ochabnúť, že stratí schopnosť vyprázdňovať sa, a tak v ňom určité množstvo moču ostáva, čo môže spôsobiť ďalšie problémy. Hrozia napríklad infekcie močových ciest, tvorba močových kameňov, inkontinencia – neschopnosť udržať moč, poškodenie obličiek až obličková nedostatočnosť. Nepreukázalo sa ale, že by BPH nejako súvisela s rakovinou prostaty.

I keď až 8 z 10 problémov s prostatou súvisí s jej nezhubným zväčšením, netreba zabúdať, že aj vážnejšie problémy, ako sú zápaly či dokonca rakovina prostaty, sa môžu prejavovať rovnako a ak s problémami nenavštívite lekára, oddialite ich včasnú a správnu liečbu.

Výber konkrétnej metódy liečby BPH závisí od rôznych faktorov – závažnosti príznakov, od miery, do akej ovplyvňujú Váš život, od iných ochorení či komplikácií…