Liečba problému

Liekmi

Vedci sa snažili nájsť liek, ktorý by dokázal zmenšiť zväčšenú prostatu alebo aspoň zastaviť jej rast, a tak pôsobiť na príčinu ochorenia, nie len na jeho príznaky. Výsledkom ich snaženia sú látky, ktoré bránia tvorbe hormónu dihydrotestosterónu (DHT) v prostate, keďže práve ten má dôležitú úlohu pri raste prostaty a vývoji ochorenia BPH.

Ako najvhodnejšia a najúčinnejšia liečba BPH sa však javí kombinovaná terapia, pri ktorej sa používajú oba typy liekov. Štúdie ukazujú, že užívanie oboch liekov zvyšuje účinnosť liečby takmer dvojnásobne.

Chirurgickým zákrokom

Liečba tabletkami nie je bohužiaľ úspešná u všetkých mužov a u niektorých sa nepodarí dostať ochorenie pod kontrolu. Pre nich je metódou liečby chirurgický zákrok, ktorý je našťastie v súčasnosti už omnoho šetrnejší a bezpečnejší, ako pri bežných operáciách. Tzv. minimálne invazívne zákroky sa často vykonávajú bez celkovej anestézie. Väčšinou si operácia zväčšenej prostaty nevyžaduje veľký rez a lekár operuje buď laparoskopicky cez drobné, asi centimetrové otvory alebo sa ako prístup k prostate využíva močová rúra. Pri odstraňovaní prostaty alebo jej časti sa už dnes nevyužíva len skalpel, ale aj pôsobenie tepla či laser.

Najčastejšie využívanou chirurgickou metódou liečby BPH je tzv. transuretrálna resekcia prostaty – odstránenie prostaty cez močovú rúru, ktorá tvorí až 90 % všetkých zákrokov. Penisom sa k prostate zavedie tzv. resektoskop, ktorý má na konci svetlo a elektrickú slučku, ktorá funguje ako nôž na odstránenie tkaniva. Operácia trvá asi 1,5 hodiny a keďže sa pri nej nerobia žiadne rezy, vyžaduje si len krátke zotavovanie.

Otvorené operácie, pri ktorých si zákrok vyžaduje veľký rez, sa vykonávajú stále zriedkavejšie. Lekári ich odporúčajú len u pacientov, ktorých prostata je priveľmi zväčšená alebo majú nejaké iné komplikácie, ako napr. poškodený močový mechúr, ktorý treba pri operácii „opraviť“.

Dĺžka hospitalizácie pri operácií prostaty závisí od typu zákroku a od toho, ako dobre sa pacient zotavuje.