Môže zelený čaj liečiť zväčšenú prostatu?

Benígna hyperplázia prostaty viac známa ako zväčšená prostata alebo BPH.

BPH diagnóza môže prísť s mnohými príznakmi a komplikáciami. Preto sú často odporúčané domáce a prírodné liečby ako je zelený čaj, ktoré často pomáhajú zmierniť symptómy.

Základy

Prostatická žľaza tvorí časť mužského reprodukčného systému vytvárajúceho tekutinu z ktorej je tvorené semeno. Nachádza sa za močovým mechúrom kde obklopuje uretru, alebo trubicu ktorá vedie moč a semeno von z tela.

Prostatická žľaza má tvar orechu. Prechádza dvomi vývinovými štádiami: jedno je počas puberty a potom raz v období okolo 25. roku. Je to práve počas tohto druhého vývinového štádia kedy sa môže objaviť zväščenie prostaty. Johns Hopkins uvádza že táto druhá fáza zväčšovania normálne nespôsobuje problémy až neskôr, málokedy pred 40. rokom života.

Komplikácie

Práve kvôli umiestneniu prostatickej žľazy vzniká problém s močením keď sa začne zväčšovať. Škrtí uretru a tlačí na močový mechúr čo vedie ku komplikáciám ako sú potreba na močenie, unikanie moču, neschopnosť vymočiť sa a slabý prúd (kvapkanie).

Po nejakom čase, môže BPH viesť k inkontinencii, poškodeniu močového mechúra a obličiek, infekcie močových ciest, a močovým kameňom. Sú to práve tieto komplikácie a príznaky ktoré mužov prinútia vyhľadať pomoc. V prípade že prostata netlačí na močovú trubicu a močový mechúr, zväčšená prostata nebude vyžadovať liečbu vôbec.

Aj napriek tomu že sa hovorí o benígnej prostatickej hyperplázii v súvislosti s rakovinou, Nadácia Rakoviny Prostaty hovorí, že tieto choroby spolu nie sú prepojené a zväčšená prostata nezvyšuje (alebo neznižuje) riziko rakoviny prostaty u muža.

Spojenie so zeleným čajom

Zelený čaj je považovaný za „super jedlo“. Obsahujúci veľa výživných látok, je stále predmetom výskumu pre jeho potenciálne zdravotné výhody. Jeho spojenie so zdravím prostatickej žľazy je však spojené s prevenciou rakoviny prostaty nie zväčšenej prostaty. Ako už bolo spomenuté, tieto dve spolu nesúvisia.

Avšak jedna štúdia spojila zlepšenie dolného urologického zdravia so všeobecnou konzumáciou čaju. Muži zapojení do štúdie mali známu alebo sa tušilo že majú BPH. Ukázalo sa, že mužom ktorým bolo doplnených 500 mg zeleného a čierneho čaja sa zlepšil prúd moču, znížil zápal a zlepšila kvalita života už za 6 týždňov.

Napriek nedostatku ohromujúcich dôkazov experti naznačujú, že zaradenie zeleného čaju do vášho jedálnička by mohlo mať zdravotné výhody na prostatu. Ako už bolo uvedené, sú známe chemoprotektívne vlastnosti v prípade rakoviny prostaty, takže zelený čaj je v každom prípade dobrá voľba.

 

Ďaľšie výhody zeleného čaju na prostatu

Dostatok výskumov dospelo k záveru, že zelený čaj má širokú škálu zdravotných výhod, mnoho z nich kvôli antioxidačným a protizápalovým účinkom. Medzi ne patria:

  • kardiovaskulárna ochrana
  • ochrana proti určitým typom rakoviny
  • riadenie cholesterolu
  • nižšia pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby
  • nižšia šanca na získanie Parkinsonovej choroby

 

Ostatné Liečby BPH

Keď zväčšená prostata začne ovplyvňovať mužovu kvalitu života, s najväčšou pravdepodobnosťou vyhľadá lekára na liečbu. Existuje niekoľko liekov na trhu ktoré liečia zväčšenú prostatu. Nadácia Rakoviny Prostaty naznačuje, že väčšina mužov starších ako 60 rokov zvažuje liečbu zväčšenej prostaty.

Chirurgia je tiež možnosť. Operácia benígnej hyperplázie prostaty je určená na odstránenie zväčšeného tkaniva ktoré tlačí proti močovej trubici. Táto operácia je možná s použitím lasera, vstupom cez penis, alebo s externým rezom.

Oveľa menej invazívny spôsob je zmena životného štýlu pri zvládaní zväčšenej prostaty. Veci ako vyhýbanie sa alkoholu a kofeínu, vyhýbanie sa určitým liekom ktoré môžu zhoršiť príznaky a precvičovanie Kegelových cvikov možu uvoľniť symptómy BPH.