Nezhubné zväčšenie prostaty vzniká prirodzene vekom a podľa odborníkov ním bude skôr alebo neskôr trpieť každý muž, pokiaľ bude žiť dostatočne dlho. V súčasnosti už však medicína ponúka viacero účinných možností, ktoré umožňujú „ušiť liečbu na mieru“ každému pacientovi a skvalitniť mu tak každodenný aj partnerský život.

Nezhubné zväčšenie prostaty (benígna prostatická hyperplázia – BPH) tvorí až 80 % všetkých ochorení prostaty a na Slovensku sa na toto ochorenie lieči viac ako 50 000 mužov. Zväčšenie prostaty síce neohrozuje život, no môže ho výrazne znepríjemniť. Medzi najčastejšie prejavy ochorenia patria ťažkosti pri močení, ktoré môžu negatívne ovplyvniť každodenné aktivity muža. Bez liečby sa totiž jeho svet začne čoraz viac točiť okolo močenia, neustále odbiehanie na toaletu je nepríjemné najmä v spoločnosti, no značne komplikuje aj akýkoľvek výlet či návštevu kultúrneho podujatia. Muž tiež riskuje, že mu partnerka „utečie“ zo spálne a budú spať oddelene, keďže močenie niekoľkokrát za noc jej môže značne narušiť spánok. Nutkanie na močenie môže neželane prerušiť aj milostné hry.

Cieľom liečby BPH je uľaviť od príznakov choroby a tiež ovplyvniť jej príčinu, teda zmenšiť prostatu alebo aspoň zastaviť jej rast, čím sa bráni postupu ochorenia a vzniku komplikácií. U pacientov, u ktorých sú príznaky len mierne a málo obťažujúce, môže lekár zvoliť metódu tzv. pozorného vyčkávania, kedy sa pacient len sleduje a o ďalšom postupe neskôr rozhoduje vývoj jeho ochorenia. Pre ostatných mužov sú dostupné dva spôsoby farmakologickej liečby – symptomatická (pôsobí proti príznakom) alebo kauzálna liečba (je zameraná na príčinu).