O prostate

Väčšina mužov netuší, na čo im prostata vlastne je… Je len na to, aby spôsobovala problémy?

Prostata, nazývaná tiež predstojná žľaza, je jeden z najzáhadnejších orgánov mužského tela. Kým o penise či semenníkoch a ich funkcii nikto nepochybuje, o prostate väčšina mužov netuší, na čo im vlastne je, i keď sa o nej hovorí pomerne často. Dokonca aj pre vedcov ostávajú niektoré jej funkcie záhadou. Prečo ju musíme mať, keď spôsobuje toľkým mužom problémy?

Prostata je žľaza, ktorá je súčasťou rozmnožovacieho systému. U zdravého dospelého muža je veľká asi ako vlašský orech a nachádza sa tesne pod močovým mechúrom. Prostata obklopuje močovod, ktorý odvádza moč z močového mechúra von z tela.

Vedci zatiaľ nepoznajú všetky funkcie prostaty, no najdôležitejšou je tvorba tekutiny, ktorá po zmiešaní so spermiami vytvára ejakulát. Prostatická tekutina tvorí takmer polovicu obsahu semena. Prostata ju vytlačí počas vyvrcholenia a jej zloženie je také, aby spermie chránila pred kyslým prostredím v pošve.

Okrem toho prostata funguje aj ako sval a počas pohlavného styku alebo masturbácie poháňa ejakulát močovou trubicou a penisom von, zabraňuje „opačnému prúdeniu“ ejakulátu smerom do močového mechúra a tiež kontroluje prúdenie moču. Zdravá prostata je teda nenápadný, ale veľmi dôležitý orgán, ktorý má pod kontrolou Váš pohlavný život i močenie.

V priebehu života a dospievania muža rastie prostata dvakrát. Prvým obdobím je puberta, kedy sa jej veľkosť niekoľkonásobne zväčší. Po krátkom období pokoja potom začína opäť rásť po 25. roku veku. No napriek tomu, že takmer celý život rastie, obyčajne začne mužom spôsobovať problémy až po päťdesiatke.