Prostatitída (zapálena prostata)

Prostatitída je zápal (opuch), prostatickej žľazy. Môže to byť veľmi bolestivé a nepríjemné ale zvyčajne sa to postupne zlepší.

Prostata je malá žľaza u mužov, ktorá leží medzi penisom a močovým mechúrom. Vytvára hustú bielu tekutinu, ktorá je zmiešaná v zmesi so spermiami a vytvára semeno.

Na rozdiel od iných prípadov prostaty, ako sú zväčšenie prostaty alebo rakovina, ktoré zvyčajne postihujú starších mužov, prostatitída sa môže vyvinúť u mužov všetkých vekových kategórií.

Signály a príznaky

Príznaky prostatitídy môžu zahŕňať:

  • bolesť v oblasti panvy, genitálií, krížov a zadku
  • bolesť počas močenia
  • častá potreba na močenie
  • obriažnosť pri močení ako sú problémy začať alebo prerušovaný prúd
  • bolesť pri ejakulácii, čo môže spôsobovať problémy s erekciou alebo stratu libida (sexuálnej túžby)

 

Niekedy môžete pociťovať tiež únavu, bolestivé kĺby a svaly, zimnicu a vysokú teplotu (horúčku) 38 stupňov celzia a viac.

Tieto príznaky sa väčšinou vyvinú postupne a prichádzajú alebo odchádzajú na niekoľko mesiacov, ale niekedy môžu začať náhle.

Kedy vyhľadať leársku pomoc

Navštívte svojho lekára, ak máte príznaky prostatitídy. Váš praktický lekár sa bude pýtať na problémy ktoré máte a môže vyšetriť vaše brucho. Je pravdepodobné, že budete tiež potrebovať vyšetrenie, pri ktorom vám doktor vloží prst do konečníka, aby prehmatal či je prostata opuchnutá.

Moč sa zvyčajne vyšetruje na známky infekcie, a tiež môžete byť poslaný na vyšetrenie ku špecialistovi na vylúčenie iných ochorení.

Navštívte svojho lekára okamžite ak sa u vás objavia náhle a závažné príznaky prostatitídy. Môžete mať akútnu prostatitídu, ktorá musí byť posúdená a liečená, pretože to môže spôsobiť vážne problémy, ako sú náhla neschopnosť močenia (akútna retencia moču).

Čo spôsobuje prostatitídu?

Existujú dva hlavné typy prostatitídy:

  • chronická prostatitída – príznaky prichádzajú a odchádzajú po dobu niekoľkých mesiacov; je to najčastejší typ
  • akútny zápal prostaty – príznaky sú závažné a vzniknú naraz; je to vzácne, ale môžu byť vážne a vyžadujú okamžitú liečbu

Akútny zápal prostaty je obvykle spôsobený baktériou v močovom trakte (obličky, močový mechúr, a rúrky ktoré ich spájajú) keď vstúpi do prostaty.

Pri chronickej prostatitíde lekári zvyčajne nemôžu nájsť žiadnu infekciu v prostatickej žľaze. Príčina príznakov v týchto prípadoch nie je jasná.

Liečba prostatitídy

Liečba chronickej prostatitídy sa zvyčajne zameriava na kontrolu symptómov. Lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofen môžu pomôcť zmierniť bolesti.

Liek s názvom alfa-blokátor (ako je tamsulozín), môže byť predpísaný, ak máte problémy s močením, pretože môže pomôcť uvoľniť svaly v prostate a základňu močového mechúra.

Občas sa predpisuje štvor- až šesťtýždňová liečba antibiotikami (ako je ciprofloxacín), aj keď nie je nájdená žiadna infekcia. To preto aby sa zistilo či sa váš stav zlepšuje.

V prípade závažných príznakov, môže byť zvážené užívanie iných liekov proti bolesti ako sú amitriptylín a gabapentín. Cieľom je znížiť symptómy na úroveň, aby čo najmenej zasahovali do každodennej činnosti skôr, než sa zbavíte bolesti úplne. Môže byť tiež zvážené odporučenie navštíviť miestnu kliniku zameranú na liečbu bolesti.

Akútny zápal prostaty sa zvyčajne lieči liekmi proti bolesti a dvomi až štyrmi týždňami liečby antibiotikami. V niektorých prípadoch bude nutná hospitalizácia v nemocnici v prípade ak ste veľmi chorý alebo nie ste schopní vôbec močiť (akútna retencia moču).

Vyhliadky

Chronická prostatitída može byť náročná na liečbu pretože táto choroba ešte nie je veľmi preskúmaná. Väčšina mužov sa postupne zotaví ale môže to trvať niekoľko mesiacov až rokov.

Väčšina mužov s akútnou prostatitídou sa plne zotaví do niekoľkých týždňov avšak približne u jedného muža z desiatich sa vyvinie v budúcnosti chronická prostatitída. Niektorým mužom sa po nejakom čase znovu vrátia symptómy prostatitídy, čo vyžaduje ďaľšiu liečbu.

Prostatitída nie je rakovina a momentálne neexistuje jasný dôkaz o tom že by zvyšovala šance na rozvinutie rakoviny.