Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je závažné ochorenie ktoré postihuje tisíce mužov v strednom veku a neskôr, s najväčším výskytom u mužov vo veku nad 65 rokov.

Prostata je malá žľaza ktorá sa nachádza v mužskej panvovej dutine. Je umiestnená pod močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu. Žľaza, ktorá je regulovaná hormónom testosterón, produkuje semennú tekutinu, tiež známu ako semeno, čo je látka obsahujúca semeno ktoré vychádza cez uretru počas ejakulácie. Abnormálny, malígny rast buniek alebo tvorba nádoru v prostate sa nazýva rakovina prostaty.

Druhy rakoviny prostaty

Abnormálny rast v prostate neznamená nevyhnutne rakovinu. Može to tiež napríklad byť aj benígna hyperplázia prostaty (BPH). V prípade rastu ktorý je spôsobený rakovinou prostaty existujú dva typy: agresívna (rýchlo-rastúca) a neagresívna (pomaly-rastúca). U tých ktorí majú neagresívnu rakovinu prostaty sa nádor nevyvíja alebo len pomaly po dlhú dobu. U tých ktorí majú agresívnu formu rakoviny prostaty, môže nádor rásť rýchlo, prípadne sa šíriť do ďaľších oblastí tela ako sú napríklad kosti.

Kto je ohrozený?

Rakovina prostaty sa zvyčajne objavuje u mužov vo veku nad 65 rokov. Iné rizikové faktory na vytvorenie rakoviny prostaty zahŕňajú:

  • vek
  • rodinná anamnéza rakoviny prostaty
  • etnicita a rasa (napríklad afroamerickí muži sú vo väščom ohrození rozvinutia rakoviny prostaty)
  • obezita
  • genetické zmeny

 

Symptómy rakoviny prostaty

Pretože niektoré druhy rakoviny prostaty sú neagresívne, nemusíte pociťovať žiadne príznaky. Ale pokročilá rakovina prostaty má často príznaky. Pretože prostata leží za močovým mechúrom a obklopuje močovú trubicu, nie je neobvyklé že sa objavia problémy s močením ako napríklad častá potreba na močenie alebo pomalší prúd ako obyvkle. Krvácanie počas močenia, tiež nazývané ako hematúria, sa tiež môže objaviť.

Sexuálna dysfunkcia môže byť príznakom rakoviny prostaty. Impotencia, alebo neschopnosť udržať erekciu, a krv prítomná v ejakuláte môžu byť symptómami rakoviny prostaty.

Keď rakovina prostaty metastázuje, často sa rozšíri do kostí. To môže spôsobiť bolesť v oblasti panvy, chrbta a na hrudi. V prípade že sa rakovina rozšíri do miechy môže to viesť k strate citlivosti dolných končatín a dokonca močového mechúra.

Keď máte akýkoľvek z týchto príznakov, neváhajte a zavolajte doktorovi. Niektoré tieto príznaky sa objavujú pri iných ochoreniach. Ak sa obávate že môžete mať rakovinu prostaty alebo súvisiace ochorenie, je najlepšie aby ste navštívili lekára a dostali správnu diagnózu a liečbu.

Diagnostika rakoviny prostaty

Diagnóza rakoviny prostaty je založená na fyzickej prehliadke, vašej zdravotnej histórii a ďaľších testoch ako sú:

  • Digitálne rektálne vyšetrenie (DRE): Je to vyšetrenie v ktorom vám lekár preskúma prostatickú žľazu cez konečník prstom v rukavici, aby ucítil či tam nie sú tvrdé hrče ktoré by mohli predstavovať nádory.
  • Biopsia prostaty: Váš doktor môže nariadiť biopsiu aby sa potvrdila diagnóza rakoviny prostaty. Pri biopsii je odobratá malá vzorka žľazy na preskúmanie.
  • Iné testy: Magnetická rezonancia (MRI), skenovanie kostí alebo počítačová tomografia (CT) môžu byť tiež vykonané.

 

Americká Urologická Asociácia a Jednotka Preventívnej Starostlivosti Spojených Štátov už viac neodporúča v minulosti široko prevádzaný krvný test prostatického špecifického antigénu (PSA) na zistenie rakoviny prostaty. Dôvodom je, že následné nepotrebné riziká po zákroku prevažovali nad výhodami. PSA krvné testy zisťujú množstvo prostatického špecifického antigénu ktorý je v krvi. Avšak je mnoho dôvodov prečo môžete mať vysoké hodnoty PSA vo vašej krvi a to by mohlo viesť ku chybnej diagnóze a zbytočnej liečbe. Ak však už máte potvrdenú rakovinu prostaty, tento test je stále schválený na ohodnotenie stavu a štádia rakoviny. Pred zvažovaním či podstúpiť PSA krvný test, prekonzultujte so svojím lekárom potenciálne riziká

Liečba rakoviny prostaty

Ak vám bola diagnostikovaná rakovina prostaty, vaša liečba bude závisieť od toho ako závažná je rakovina a či sa rozšírila. Keď nie je agresívna, doktor vám môže odporučiť ostražité čakanie alebo dôsledné sledovanie. Zákrok, ožarovanie, kryoterapia, hormónová terapia a chemoterapia sú tiež možnosti liečby. Lekár zhodnotí správny spôsob liečby vašej rakoviny na základe vášho veku, zdravotného stavu a štádia rakoviny.

Prognóza

Keď je rakovina prostaty diagnostikovaná skorej a nemestazovala z pôvodného nádoru, miera prežitia je priaznivá. Skoré odhalenie a liečba sú kľúčom k pozitívnemu výsledku. Ak si myslíte že máte príznaky rakoviny prostaty, neváhajte a dohodnite si stretnutie u lekára.

Prevencia

V poslednej dobe sa pokyny pre skríning rakoviny prostaty zmenili. Screening karcinómu prostaty sa odporúča raz za dva roky pre mužov vo veku 55 až 69, s dôrazom na zváženie rizík a prínosov s lekárom. Tí, ktorí majú vysoké riziko (rodinná anamnéza, africkoamerický pôvod) by sa mali porozprávať so svojím lekárom o možných rizikách a prínosoch skríningu pred 55. rokom. Štúdie ukázali zvýšené riziko rakoviny prostaty u mužov, ktorí jedia veľké množstvo červeného mäsa a mliečnych produktov s vysokým obsahom tuku, konzumácia viac ovocia a zeleniny a zníženie množstva červeného mäsa ktoré konzumujete vám môže pomôcť.