Príznaky rakoviny prostaty

Rakovina prostaty je jednou z najčastejších rakovín vyskytujúcich sa u mužov. Poznanie a odhalenie možných príznakov tejto rakoviny je jednou z ciest ako prijať opatrenia. Rakovina zdieľa mnoho symptómov so zväčšenou prostatou. Zistite viac o príznakoch rakoviny prostaty a súčasne spoznajte kedy treba jednať.

Močové príznaky

Skoré príznaky rakoviny prostaty sú často spojené s močením. Varovné príznaky môžu zahŕňať:

  • časté močenie
  • pálenie pri močení
  • obtiažnosť pri počiatočnom prúde moču
  • slabý prúd alebo kvapkanie
  • krv v moči

 

Mnohé z týchto príznakov môžu indikovať aj nerakovinové choroby prostaty. To zahŕňa benígnu hyperpláziu prostaty (BPH), tiež známu ako zväčšená prostata, a tiež prostatitídu (zapálenú prostatickú žľazu zväčša kvôli infekcii).

Rozdiel je, že BPH a prostatitída väčšinou nespôsobujú krvavý moč. Keď spozorujete krv v moči, kontaktujte svojho lekára pre okamžité zhodnotenie.

Sexuálna dysfunkcia

Prostatická žľaza hraje kľúčovú rolu v reprodukčnom systéme u muža, takže nie je prekvapením že rakovina prostaty môže spôsobiť pohlavú dysfunkciu. Muži môžu mať problém dostať a udržať erekciu alebo zažívať bolestivú ejakuláciu. Niektorí muži s rannou rakovinou prostaty nemusia pociťovať žiadne príznaky.

Z dôvodu zmien hladiny hormónov sa sexuálna dysfunkcia stáva bežnejšia s pribúdajúcim vekom. Napriek tomu by ste si nemali odôvodnňovať erektilnú dysfunkciu – alebo iné príznaky – ako dôsledok starnutia. Testy môžu pomôcť určiť či vaše príznaky sú rakovinové alebo nie.

Častá bolesť

Akonáhle sa rakovina prostaty rozšíri, môže spôsobovať bolesť v oblasti okolo prostatickej žľazy. Postihnutí muži môžu pociťovať bolesť v bokoch, krížoch, panve alebo hornej časti stehien.

Bolesť sa tiež môže vyskytovať na viacerých miestach súčasne. Napríklad môžete pociťovať bolestivé močenie spolu s bolesťou v oblasti panvy. Akákoľvek pretrvávajúca (chronická) bolesť by mala byť zhodnotená lekárom aby vylúčil vážne zdravotné problémy.

Kedy navštíviť lekára

Je dobré kontaktovať vášho lekára keď pociťujete príznaky rakoviny prostaty, aj keď sú mierne. NCI ako pravidlo odporúča aby muži ktorí sú vo veku od 30 do 40 rokov navštívili doktora ihneď ak spozorujú akékoľvek príznaky rakoviny prostaty. Zatiaľ čo tieto príznaky nemusia nevyhnutne byť spôsobené rakovinou, nerakovinové prostatické problémy sa zvyčajne vyskytujú u mužov starších ako 50 rokov.

Príznaky ako je krvavý výtok alebo extrémna bolesť môžu vyžadovať okamžitý rakovinový skríning.

Podstupovanie pravidelných rakovinových skríningov je dôležité, špeciálne ak máte v rodine túto anamnézu. Podľa NCI, muži ktorí majú bratov alebo otcov s rakovinou prostaty, majú až trikrát väčšiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Vaše riziko môže byť tiež zvýšené ak sa u vás objavila rodinná história s rakovinou prsníka. Poskytnutie týchto informácií vášmu lekárovi môže pomôcť k uskutočneniu včasných vyšetrení ak by sa objavili nejaké podozrivé príznaky.

Perspektíva

Väčšina prípadov rakoviny prostaty je naďalej diagnostikovaná počas rutinnej prehliadky. To môže viesť k neskorej diagnóze v období, keď už rakovina pokročila do vyššieho stupňa. Rovnako ako mnoho foriem rakoviny, čím skôr je rakovina prostaty detekovaná, tým lepší výhľad predstavuje.

Je možné mať karcinóm prostaty, zväčšenú prostatu a prostatitídu súčasne. Napriek tomu to neznamená, že sa nerakovinová prostata vyvinie do rakoviny.

Najlepší spôsob ako sa ochrániť je dávať pozor na príznaky radšej skôr ako neskôr. Byť opatrným môže znamenť skorú liečbu a lepšiu perspektívu.