Rakovina semenníkov

Čo je rakovina semenníkov?

Rakovina semenníkov je rakovina ktorá pochádza z jedného alebo obidvoch semenníkov. Semenníky sú mužské reprodukčné žľazy umiestnené vo vnútri miešku, čo je kožný vak nachádzajúci sa pod penisom. Vaše semenníky sú zodpovedné za produkovanie spermií a hormónu testosterón.

Testikulárna rakovina často začína so zmenami v zárodočných bunkách, čo sú bunky v semenníkoch, ktoré produkujú spermie. Rrakovina semenníkov je niekedy označovaná ako tumor zárodočných buniek.

Dva hlavné typy rakoviny semenníkov sú seminomas a nonseminomas. Seminomas sú rakoviny semenníkov ktoré rastú pomaly. Obvykle sú obmedzené na semenníky ale môžu byť zapojené aj lymfatické uzliny. Nonseminomas je častejšia forma rakoviny semenníkov. Tento typ je rýchlejšie vyvíjajúci sa a môže sa rozšíriť do iných častí tela.

Rakovina semenníkov je najčastejšie diagnostikovaná rakovina mužom vo veku 15 až 35, ale môže sa objaviť v akomkoľvek veku. Je to tiež jedna z najviac vyliečiteľných rakovín aj keď sa už rozšíri do iných oblastí. Podľa Americkej Spoločnosti Rakoviny, u mužov ktorí majú rakovinu semenníkov v ranom štádiu je miera prežitia 5 rokov vyššia ako 95 percent. Miera prežitia je nižšia u mužov s pokročilým štádiom rakoviny semenníkov.

Rizikové faktory pre rakovinu semenníkov

Rizikové faktory sú charakteristiky, ktoré zvyšujú riziko vzniku ochorenia. Medzi rizikové faktory pre rakovinu semenníkov patria:

 • mať v rodine históriu tejto choroby
 • mať abnormálny vývoj semenníkov
 • mať kaukazský pôvod
 • mať nezostúpený semenník, čo sa nazýva kryptorchizmus

 

Príznaky rakoviny semenníkov

Niektorí muži sú bez príznakov keď im je diagnostikovaná rakovina semenníkov. Keď sa objavia príznaky tie môžu zahŕňať:

 • bolesť a nepríjemné pocity v semenníkoch
 • opuchnutie semenníka
 • bolesť v podbrušku alebo na chrbte
 • zväčšenie prsného tkaniva

 

Dohodnite si schôdzku s lekárom ak máte niektorý z týchto príznakov.

Ako sa diagnostikuje rakovina semenníkov?

Lekár môže použiť niekoré testy na diagnostiku rakovinu semenníkov. Tie môžu zahŕňať:

 • fyzickú prehliadku ktorá môže odhaliť akékoľvek abnormality na semenníkoch ako sú hrudy alebo opuch
 • ultrazvuk na preskúmanie vnútornej štruktúry semenníkov
 • vyšetrenie krvi nazývané testy markerov, ktoré sa môžu prejaviť zvýšenou hladinou látok spojených s rakovinou semenníkov, ako sú alfa-fetoproteín alebo beta podjednotka ľudského choriogonadotropínu.

 

Ak je podozrenie na rakovinu, môže byť odstránený celý semenník na získanie vzorky tkaniva. Toto nemôže byť prevedené ak je semenník stále v miešku pretože ak by sa tam nechal, mohla by sa rakovina šíriť ďaľej cez miešok.

Akonáhle je diagnóza vykonaná, nasledujú testy ako panvové a brušné CT na zistenie či sa rakovina rozšírila aj niekde inde. Tento jav sa nazýva staging (štádiá).

Štádiá rakoviny semenníkov majú tri stupne od 1 po 3:

 • Štádium 1 rakoviny semenníkov je obmedzené na semenníky.
 • Štádium 2 rakoviny semenníkov sa rozšírilo do lymfatických uzlín v podbrušku.
 • Štádium 3 rakoviny semenníkov sa rozšírilo do ďaľších častí tela. Tento typ rakoviny sa zvyčajne šíri do pľúc, pečene, mozgu a kostí.

 

Rakovina je tiež klasifikovaná na základe očakávanej odpovede na liečbu. Prognóza môže byť dobrá, stredná alebo zlá.

 

Liečba rakoviny semenníkov

Existujú tri všeobecné kategórie ošetrení používaných na rakovinu semenníkov. V závislosti na fáze vašej rakoviny, môžete byť liečený jedným alebo viacerými spôsobmi:

 • Operácia je vykonaná na odstránenie oboch semenníkov a niektorých okolitých lymfatických uzlín v oboch štádiách ako liečba rakoviny.
 • Rádioterapia používa vysoko-energické lúče ktoré zabíjajú rakovinové bunky. Môže sa podávať externe alebo vnútorne. Vonkajšie žiarenie používa stroj, ktorý si kladie za cieľ radiáciu na rakovinovú oblasť. Vnútorné žiarenie zahŕňa použitie rádioaktívnych semien alebo drôtov umiestnených do postihnutej oblasti. Táto forma je často úspešná pri liečení seminóma.
 • Chemoterapia používa lieky aby zabila rakovinové bunky. Je to systémová liečba, čo znamená, že môže zabíjať rakovinové bunky, ktoré putujú do iných častí tela. Keď sa podá ústne alebo do žily, môže cestovať krvným obehom a zabíjať rakovinové bunky.

 

Vo veľmi pokročilých prípadov rakoviny semenníkov sa môžu podávať vysoké dávky chemoteraipe, a následne potom transplantácia kmeňových buniek. Akonáhle chemoterapia zničí rakovinové bunky, sú podávané kmeňové bunky a tieto bunky sa potom vyvinú do zdravých krvných buniek.

Komplikácie pri rakovine semenníkov

Aj keď rakovina semenníkov je veľmi liečiteľná, aj tak sa môže ešte rozšíriť do ďalších častí tela. Ak sa odstráni jeden alebo oba semenníky, vaša plodnosť môže byť tiež ovplyvnená. Pred zahájením liečby sa poraďte s lekárom o možnostiach pre zachovanie vašej plodnosti.