Vyšetreinie prostaty

Prvé príznaky, že niečo nie je v poriadku, obyčajne zaznamená muž sám. Spočiatku sa Vám možno problémy zdajú príliš banálne na to, aby ste navštívili lekára – veď „len“ chodíte častejšie na toaletu. Vyšetrenie u odborníka by ste však nemali odkladať – je jednoduché, bezbolestné a môže vylúčiť závažnejšie ochorenia prostaty, ktoré sa prejavujú rovnakými príznakmi.

Pri diagnostike môže lekár využiť niekoľko vyšetrovacích metód, ktoré mu pomôžu určiť závažnosť ochorenia a zvoliť najvhodnejšiu liečbu.

Najčastejšie metódy diagnostiky

Vyšetrenie prstom cez konečník

Toto vyšetrenie sa vykonáva prakticky vždy pri podozrení na ochorenie prostaty. Keďže prostata v tele „susedí“ s konečníkom, dá sa cezeň dobre nahmatať. Lekárovi tak umožňuje zhodnotiť veľkosť, povrch a celkový stav prostaty.

Toto vyšetrenie vyvoláva u väčšiny mužov obavy, odpor či strach a väčšina čaká na vážnejšie problémy, kým sa odhodlá podstúpiť ho. Pritom predstavy sú väčšinou omnoho strašidelnejšie, ako skutočnosť. Vyšetrenie je jednoduché, krátke a bezbolestné. Samozrejme, pre niektorých mužov môže byť trochu nepríjemné, no väčšinou ich straší skôr pomyslenie na to, čo pri ňom lekár robí, ako že by pri ňom skutočne fyzicky trpeli. Po absolvovaní vyšetrenia väčšina mužov uzná, že ak niekedy museli so svojou polovičkou pozerať jej obľúbenú telenovelu namiesto ich obľúbeného športového prenosu, vytrpeli si podstatne viac.

PSA test

PSA je skratka pre prostatický špecifický antigén a zisťuje sa z krvi. Je to proteín, ktorý produkujú bunky prostaty a jeho hladina býva vysoká u mužov, ktorí majú rakovinu prostaty. Jednoduchý odber krvi a následné vyšetrenie PSA teda slúžia najmä na vylúčenie onkologického ochorenia, keďže môže mať rovnaké príznaky, ako nezhubné zväčšenie prostaty.

Ultrazvuk a rektálny ultrazvuk

Ak má lekár podozrenie na závažnejšie či iné ochorenie, môže vykonať ultrazvuk, ktorý mu umožní vidieť celú prostatu. Pokiaľ nie je zobrazenie dostatočné, môže použiť rektálny ultrazvuk. Tenká „trubička“ s ultrazvukom sa zavedie do konečníka, ultrazvuk tak pôsobí priamo na prostatu a zobrazuje ju na monitore.

Cystoskopia

Je to zobrazovacie vyšetrenie, pri ktorom lekár kamerou preskúma vnútro močovej rúry a močového mechúra. Vnútro penisu sa najprv znecitliví a potom sa cez močovú rúru zavedie tenká trubička, ktorá má na konci svetlo a miniatúrnu kameru. Vďaka tejto metóde môže lekár určiť veľkosť prostaty a určiť miesto a stupeň poškodenia tkanív.

Biopsia prostaty

Ak má lekár podozrenie na rakovinu prostaty, vykoná biopsiu – odoberie vzorku podozrivého tkaniva z prostaty pomocou ihly. Bunky sa potom preskúmajú pod mikroskopom, čo umožní s istotou vyvrátiť alebo potvrdiť zhubné ochorenie.