Ženy a prostata

Ženy prostatu nemajú a nepotrebujú, no môže ich tlačiť tá Vaša…

Ženy nemajú prostatu a tak je technicky nemožné, aby s ňou mali problémy alebo aby sa od ich chorého partnera „nakazili“. Nezhubné zväčšenie prostaty navyše nie je nákazlivé ochorenie, ale vzniká „zvnútra“, priamo v prostate. No aj keď ženy s prostatou nemôžu mať fyzické problémy, nezriedka si jej zväčšenie „odtrpia“ so svojím partnerom. Viete, čím všetkým vplýva Vaša zväčšená prostata na Vašu partnerku?

I keď zväčšenie prostaty nemusí mať vplyv na sexuálne funkcie, väčšinou ho bohužiaľ má a môže vám spôsobiť väčšie či menšie problémy s erekciou. Prostata tak môže narušiť sexuálnu spokojnosť aj Vašej partnerke, no nie len to. Bez liečby sa totiž bude Váš svet čoraz viac točiť okolo močenia a ťažkostí s ním. Neustále odbiehanie na toaletu je nepríjemné najmä v spoločnosti, no značne komplikuje aj akýkoľvek výlet či návštevu kultúrneho podujatia. Nutkanie na močenie môže neželane prerušiť aj milostné hry. Riskujete tiež, že Vám partnerka „utečie“ zo spálne a budete spať oddelene – močenie niekoľkokrát za noc totiž nenaruší spánok len Vám, ale aj Vašej polovičke.

Pre ženy: Má Váš partner problémy s prostatou?

Ak má Váš partner ochorenie prostaty, mali by ste ho podporiť v zmene životného štýlu a stravovania a najmä v tom, aby sa odhodlal navštíviť lekára. Preňho, ale ani pre Vás predsa nie je jednoduché žiť každodenný život, ktorý sa krúti okolo močenia. Ak si chcete vyjsť do spoločnosti, na výlet, do divadla, cestovať autom či autobusom, vždy musíte rozmýšľať, kde hľadať núdzovú toaletu, keď to naňho opäť nečakane príde. Časom sa môžu problémy preniesť aj do pohlavného života a negatívne ovplyvniť erekciu. Keďže muži sú známi tým, že svoje zdravotné problémy radšej zľahčujú, aby sa vyhli lekárovi, mali by ste svojho partnera podporovať a motivovať.

A aké príznaky by ste si uňho mali všímať? Predovšetkým či:

  • odbieha častejšie močiť
  • musí chodiť močiť aj počas noci (viac ako 2x)
  • nevychutnáva si alebo sa vyslovene stráni spoločenských udalostí, lebo mu je trápne odbiehať na toaletu
  • sťažuje sa, že sa nevie poriadne vymočiť
  • prúd moču je slabý alebo je močenie prerušované

Tieto príznaky môžu byť dôsledkom nezhubného zväčšenia prostaty, ktoré sa ľahko diagnostikuje a dá sa úspešne liečiť. Často stačia zmeny životného štýlu a stravovania. Preto nedovoľte, aby Vám prostata bránila v každodenných radostiach a podporte svojho partnera, aby navštívil lekára. Vyšetrenie je jednoduché, bezbolestné a rýchle, preto nie je dôvod obávať sa ho a zbytočne ho odkladať.