Časté nutkanie na močenie: príčiny a ako s tým skoncovať?

Močenie je normálny telesný proces, pri ktorom sa z tela odstraňujú nepotrebné odpadové látky. Aj keď asi nikto presne nepočíta, koľkokrát za deň alebo koľkokrát močí, ak máte pocit, že chodíte na toaletu príliš často, môže to byť príznak vážnejšieho problému, ktorý si vyžaduje vašu pozornosť. Čo s tým robiť?

Časté nutkanie na močenie

 

Moč je látka, ktorá sa produkuje v obličkách. Obličky nepretržite filtrujú krv a to, čo vyhodnotia ako nepotrebné, posielajú do močového mechúra. Keď je optimálne naplnený, mozog dostane signál, ktorý hovorí, že močový mechúr je potrebné čoskoro vyprázdniť.

Vďaka tomu sa telo zbavuje látok, ktoré sa už nedajú použiť alebo sú pre nás dokonca nebezpečné. V priemere sa považuje za normálne, že sa za 24 hodín vyprázdnime približne osemkrát. Tento počet sa však môže líšiť v závislosti od ročného obdobia (napríklad v lete sa potíme viac), našej fyzickej aktivity, pitného režimu a aktuálneho zdravotného stavu.

Čo presne môže znamenať, že chcete chodiť na záchod častejšie každý deň? A existujú nejaké tipy, ako prekonať časté nutkanie na močenie?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Neustály pocit potreby močiť – príznaky

Medzi hlavné príznaky častej potreby močiť patrí prakticky neustály pocit plného močového mechúra, kvôli ktorému sa nemôžete na nič sústrediť.

Môžete sa tiež stretnúť s:

  • Náhle nutkanie ísť močiť, aj keď ste boli pred chvíľou
  • Inkontinencia moču
  • Močenie v noci

Môžete však byť nervózni aj z toho, že budete musieť močiť počas cestovania a podobne, takže sa možno budete chcieť vyhnúť situáciám, keď nemáte neustály prístup k záchodu. V neposlednom rade pravdepodobne obmedzujete aj príjem tekutín.

Príčiny nutkania na močenie

Okrem fyziologických dôvodov, medzi ktoré patrí odstraňovanie odpadových látok z tela, existujú aj iné dôvody, prečo môžete chcieť viac močiť.

Spomeňme aspoň niektoré z nich:

A mnoho ďalších. U niektorých ľudí sa zvýšené množstvo moču tvorí prirodzene, ale nie je to bežný jav.

neustály pocit potreby močiť

 

Ako to riešiť?

Najskôr sa skúste zamyslieť nad tým, ako vyzerá vaša každodenná pitná rutina. Ak sa skladá z naozaj veľkého množstva tekutín, možno vám pomôže, ak ho trochu zredukujete. Zamyslite sa aj nad tým, či pijete veľa kávy a alkoholu, pretože práve tieto druhy tekutín môžu pomerne ľahko vyvolať častejšie nutkanie na močenie.

V neposlednom rade je lepšie plánovanie úzko spojené s pitím. Ak trpíte častým nočným močením, možno nebudete chcieť piť aspoň 2 hodiny pred spaním. Nepite ani veľké množstvá tekutín naraz, pretože aj to môže zbytočne zaťažovať obličky. Namiesto toho pite častejšie, ale po malých dúškoch.

Vyskúšajte tiež cviky na posilnenie panvového dna, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť inkontinenciu moču. Užitočné sú aj cvičenia na zníženie stresu, pretože ak ste nervózna, čím viac sa vám chce ísť na toaletu, tým je pravdepodobnejšie, že budete mať problém udržať v močovom mechúre menej moču.

Zväčšená prostata

Zväčšená prostata nevedie ani tak k väčšej produkcii moču, ako skôr k nedostatočnému vyprázdneniu močového mechúra (takže sa rýchlejšie naplní.) Z tohto dôvodu môžete vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre močové cesty a prostatu, ktoré obsahujú bylinky a iné látky prírodného pôvodu, ktoré podporujú jej normálnu funkciu.

V ich zložení hľadajte najmä žihľavu dvojdomú, vŕbovku malokvetú, saw palmetto, slivku africkú, lykopén a zinok.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *