Operácia prostaty: Ako prebieha a je potrebné sa jej báť?

Keď prídete na prehliadku k lekárovi, je možné, že vám oznámi pozitívny nález. Než sa stačíte poriadne rozpozerať, zrazu si do svojho diára zapisujete čas plánovaného výkonu. Čo operácia prostaty obnáša? A je potrebné mať z nej strach? Na tieto otázky si odpovieme v dnešnom článku.

operácia prosaty

Pre väčšinu ľudí je oznámenia pozitívneho nálezu obrovský šok. A to nielen pre tých, ktorí sa až do tej chvíle cítili úplne zdravo, ale aj pre tých, ktorí už od začiatku tušili, že s ich zdravotným stavom najskôr nebude všetko v poriadku.

Tomu všetkému vôbec nepridáva i (mnohokrát) necitlivý prístup lekárov, ktorí namiesto toho, aby vám vysvetlili situáciu, v ktorej sa práve nachádzate a podrobne vám načrtli ďalšie nutné kroky, začnú hľadať dátum operatívneho výkonu. Niet preto divu, že mnoho mužov má z operácie prostaty obavy. Bude to bolieť? Existuje počas zákroku riziko úmrtia? Bude môj sexuálny život rovnaký ako predtým?

Aby sme vás trochu upokojili, urobili sme malý prehľad najdôležitejších bodov, ktorý vám dá odpovede na tie najdôležitejšie otázky.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

❔ Ako prebieha?

Operácia prostaty je pre bežného muža vo väčšine prípadov veľkou neznámou. V prvom rade je potrebné povedať, že jej prostredníctvom sa dá riešiť široké spektrum problémov. Operácia preto môže prichádzať do úvahy ako pri zväčšenej prostate, pri benígnej hyperplázii prostaty aj počas liečby rakoviny. V závislosti na tom, aký typ zákroku vám bude pridelený môže byť celá operácia vykonaná buď v celkovej, alebo len v lokálnej anestézii.

 V súčasnej dobe rozlišujeme: 

  • Klasickú operáciu prostaty
  • Laparoskopickú operáciu prostaty (ku ktorej patrí aj tá robotická)
  • Laserovú operáciu prostaty

Klasická operácia prostaty prebieha ako každý iný operatívny zákrok. Podľa možností vám môže chirurg viesť rez do oblasti podbruška, alebo ho vykoná okolo análneho otvoru. Počas operácie dôjde k celkovému, alebo čiastočnému odstránenie problematických častí prostaty.

V súčasnej dobe je veľmi moderný laserová operácia prostaty, ktorá je oproti tej klasickej oveľa menej invazívnym zákrokom. V porovnaní s predchádzajúcou metódou sa k nej ale pristupuje hlavne u pacientov, ktorí trpia na zväčšenú prostatu. (Prípadne majú benígnej hyperplázii prostaty.)

Vo svojej podstate funguje tak, že sa laserom zameria problematické miesto a vyslaný lúč ho odstráni. Je ale potrebné počítať s tým, že v tomto prípade môže dôjsť k zavedeniu prístroja do močovej trubice.

ako probieha operacia prostaty

Robotická operácia prostaty

Pri písaní predošlých postupov sme úplne vynechali popis robotické operácie prostaty. Nie je to preto, že by sme o nej nemali dostatočné množstvo informácií, ale z dôvodu, že sa jedná o veľmi špecifický zákrok.

Robotická operácie prostaty vychádza z laparoskopické operácie (kedy chirurg operuje podľa toho, čo mu ukazuje zavedená kamera). Pretože ale ľudia môžu robiť chyby, prípadne môžu mať lekári problémy so zlou manévrovateľnosťou v priestore (alebo ich môžu trápiť roztrasené ruky), celú túto vec za ne obstará špeciálne navrhnutý stroj. (Ktorý lekár ručne ovláda.) V súčasnej chvíli sa na robotickú operáciu prostaty zameriava len niekoľko málo špičkovo vybavených pracovísk. Zároveň je dôležité, aby stroj obsluhoval technicky aj medicínsky skúsený operatér.

Riziká

Každý operatívny zákrok, aj keď je tie najšetrnejšie, so sebou prináša niekoľko zdravotných rizík. Kým niektoré sú krátkodobé, iné môžu ovplyvňovať kvalitu vášho života až do konca vašich slnkom preslnených dní.

Medzi najbežnejšie riziká operácie prostaty patrí:

  • Infekcia močového ústrojenstva
  • Krvácanie
  • Retrográdna ejakulácia (spermie tečie pri výronu späť)
  • Inkontinencia
  • Ďalší rast, alebo zjazvenie prostaty
  • Impotencia
  • Erektilná dysfunkcia
  • Neštandardný tok moči
  • Zápal prostaty

Aj napriek všetky riziká, ktoré operácia prostaty bezpochyby má je potrebné myslieť na to, že v závažných prípadoch (medzi ktoré patrí rakovina) je nutné sa jej nezrieka. (Zákrok, hoci nepríjemný, vám môže zachrániť život.)

Pokiaľ ale situácia nie je až tak akútne a ide vám skôr o váš osobný komfort, je vhodné sa najprv pokúsiť prostatu ukočírovať prírodnými prostriedkami. (Ideálne sú voľne predajné doplnky stravy, ktoré obsahujú Slivku africkú, Serenou plazivú a Žihľavu dvojdomú.)

rízika prostaty

Inkontinencia po operácii prostaty

Jedným z najväčších strašiakov je pre mužov inkontinencie. Jedná sa o nechcené úniky moči, ktoré môžu, okrem vlhkých fliačkov na oblečenie, za sebou zanechávať aj nepríjemný zápach. Najčastejšie k nej dochádza napríklad pri kašli, kýchaní alebo pri smiechu.

Nie je ale dôvod, prečo by ste sa mali z inkontinencie stresovať. Na začiatku svojej cesty môžete používať voľnopredajné inkontinenčné pomôcky. Medzi tým začnite pomaly s cviky na spevnenie panvového dna. (Kegelove cviky.) Tiež sa skúste zamerať na to, aby ste nepili priveľa močopudných tekutín. (Obsahujúce alkohol a kofeín.) Za zváženie stojí aj revízia objemu každodenne vypitých tekutín. Svojho lekára sa ale môžete opýtať aj na podporné lieky, ktoré majú za úlohu znížiť potrebu močenia. Inkontinencia sa dá opäť riešiť aj operatívne.

Rekonvalescencia

Doba hojenia sa u každého pacienta líši. Zvyčajne to ale zaberie 1-2 týždne. Celkovo by ste sa mali šetriť ešte aspoň dva mesiace. (Presné inštrukcie vám ale povie váš ošetrujúci lekár.)

Aby ste celý proces podporili, môžete pravidelne popíjať zvýšené množstvo tekutín. Ďalej by ste sa mali zaujímať o dodržiavanie zdravej a vyváženej stravy. Naopak sa po celú dobu zrieknite alkoholu a kofeínu. Dobre vám neurobí ani zdvíhanie ťažkých bremien. Cvičenie po operácii je možné, ale nemalo by ísť o taký druh športu, ktorý zaťažuje oblasť podbruška. (Opäť sa ale pre istotu poraďte so svojím lekárom, ktorý môže vydať upresňujúce odporúčania.)

Rekonvalescencia po operácii prostaty

Sex po operácii prostaty

Po prekonaní operácie prostaty myslite na to, že vás čaká dlhé obdobie abstinencie. To môže trvať až dva mesiace.

Niektorí muži nemajú po operácii prostaty žiadne viditeľné ťažkosti. U mnohých z nich sa ale môže objaviť impotencia a erektilnej dysfunkcie. Ako už bolo spomenuté, niektorí muži môžu trpieť aj retrográdnou ejakuláciou, kedy sa spermie vracia pri výrone späť do močovej trubice.

Je ale dôležité si uvedomiť, že takmer so všetkým ide niečo robiť. Preto sa neváhajte obrátiť na svojho lekára, ktorý vám pomôže naplánovať ďalší postup, tak, aby bol váš sexuálny život rovnaký ako predtým.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozaj obsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *