Retencia moču: Prečo k nej dochádza a ako sa lieči?

Chcete ísť na toaletu, ale nedokážete vypustiť moč? Obávate sa, že vám môže prasknúť a nikto vám nepomôže? Potom možno trpíte niečím, čo sa nazýva retencia moču. Čo to presne je? A aké môžu byť hlavné príčiny?

retencia moču

Za normálnych okolností by to malo fungovať takto: keď máte chuť na močenie, idete na toaletu a v priebehu krátkej chvíle začnete vytrvalo močiť, čo sa zastaví až vtedy, keď v močovom mechúre nezostane ani kvapka. Keďže močový mechúr sa počas dňa opakovane napĺňa, je nevyhnutné, aby v ňom bolo čo najviac miesta pre nový moč.

U niektorých ľudí však dochádza k javu nazývanému retencia moču. Medzi jej možné prejavy patrí neúplné vyprázdnenie močového mechúra. Zaujímavé je, že tento problém sa môže týkať mužov aj žien. Vinníkom teda môže byť pomerne široká škála rôznych príčin, z ktorých niektoré môžu úzko súvisieť s tým, aké je vaše biologické pohlavie.

Vo väčšine prípadov môžete mať ťažkosti s rýchlym naplnením močového mechúra. A pretože nemusíte chcieť na prvý pohľad vyzerať podozrivo, začnete zadržiavať moč, čo si následne spôsobí mnoho ďalších problémov.

Čo by ste teda mali vedieť o retencii moču a jeho príznakoch?

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozajobsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Čo znamená retencia moču?

Retencia moču môže mať niekoľko foriem. Predovšetkým ide o jav, pri ktorom sa močový mechúr vyprázdni len čiastočne a zvyšok staršej tekutiny v ňom zostáva. Potom však existuje aj riziko, že sa močový mechúr nevyprázdni vôbec, čo je život ohrozujúci stav, ktorý si vo vážnych prípadoch vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Retencia moču môže byť chronická alebo akútna. O týchto dvoch typoch však budeme hovoriť o niekoľko riadkov nižšie. Okrem toho, ako už bolo spomenuté, retencia moču môže postihovať mužov aj ženy. Príčiny tohto problému potom môžu byť rôzne.

retencia moču príznaky príčiny liečba

Najčastejšie príčiny

Jednou z možných príčin tohto problému môže byť napríklad zablokovanie močových ciest. Nemusíme nutne popustiť uzdu fantázii, k upchatiu môže dôjsť napríklad po vytlačení väčšieho močového kameňa cez močovú trubicu, ktorý môže zablokovať vstup do močovej trubice. Určité ťažkosti môže spôsobiť aj zväčšená prostata, ktorá sa rozmnožila do takých rozmerov, že blokuje normálny tok moču. (Nachádza sa pod močovým mechúrom, takže toto riziko je reálne.)

Zadržiavanie moču môžu spôsobiť aj niektoré druhy liekov, napríklad niektoré lieky proti alergii. Potom môžu byť na vine aj opiáty alebo niektoré antidepresíva. Dôvodom, prečo sa to môže stať, je, že môžu ovplyvniť fungovanie svalov močového mechúra, čo potom sťažuje jeho ľahké a úplné ovládanie.

Ďalšími vinníkmi sú:

  • Nervové problémy (napríklad po mŕtvici, pri skleróze multiplex, cukrovke…)
  • Chirurgický zákrok (ale zvyčajne len krátkodobý problém)
  • Infekcie a opuchy (infekcie močových ciest, zápal prostaty…)

Retencia moču – aké typy existujú?

Chronická retencia moču

Chronická retencia moču trvá dlho. Pre tento jav je tiež typické, že počas chronickej retencie moču môžete stále (aspoň čiastočne) vyprázdňovať obsah močového mechúra. Aj keď nie až do štádia, keď v ňom už nie je žiadna tekutina navyše.

Medzi možné prejavy tohto problému môže patriť napríklad častejšie nutkanie na močenie. Ak sa močový mechúr dostatočne nevyprázdnil, možno budete musieť chodiť na toaletu častejšie ako obvyklých osem návštev denne. Niektorí ľudia môžu mať aj problémy so začiatkom močenia.

Akútna retencia moču

Akútna retencia moču sa môže objaviť náhle. V jej priebehu sa navyše človek prakticky vôbec nemôže vyprázdniť a potrebuje rýchly zásah lekára. Po vyriešení tohto stavu a zachytení možného spúšťača sa už nemusí opakovať. Ak sa akútna retencia nerieši, môže ísť o život ohrozujúci stav. Počas akútnej retencie potom môžete pociťovať výrazné ťažkosti a bolesti v podbrušku.

Liečba retencie moču

Ak je chronické zadržiavanie moču spôsobené nezhubne zväčšenou prostatou, mali by ste pravidelne navštevovať svojho urológa. Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na podporu normálneho stavu prostaty, ktoré obsahujú bylinky. Medzi tie, ktoré majú v tejto oblasti dlhú tradíciu používania, patrí slivka africká, vŕbovka malokvetá, žihľava dvojdomá, serenoa plazivá alebo lykopén. V neposlednom rade hľadajte v zložení takéhoto výživového doplnku aj zinok.

Top 10 přípravkov na prostatu💡 Porovnanie TOP 10 prípravkov na problémy s prostatou

✅ aké prípravky naozajobsahujú účinné látky?
✅  skúsenosti ostatných
✅  porovnanie cena/výkon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *